definice parametrů pro cyklostezku/trasu

Please sign in to vote.

Added by JiMill

Zdravím,
už nějakou dobu si lámu hlavu, podle čeho se projektují a navrhují cyklostezky. Asi na to je nějaká norma z EU, ale mám pocit, že buď je špatná nebo není dodržována. Má někdo k nějakému takovému materiálu přístup?
Jak je definován průjezdný profil? (šířka×výška) na řadě míst a nejen v Praze si snadno vyšvihnete oko, protože zeleň zasahuje do průjezdního profilu. Šířka cyklostezky bude taky určitě stanovena podle počtu pruhů a směrů (jednosměrný/obousměrný provoz). Na A2 podél ulice Povltavská se šířka cyklostezky pohybuje někdy i v řádech centimetrů, takže bych to jako cyklostezku zrušil a toho mamlase, který to navrhl bych nechal zaplatit instalaci dopravního značení a bublinkaté čáry. Ta je mi trnem v oku nejvíc, protože tvrzení, že je to pro nevidomé, je totální pitomost. Z které strany čáry má nevidomí jít, když na jedné straně jsou sloupy pouličního osvětlení a na druhé propadlý chodník, štěrk, zábradlí a podobně.
Dále by měli být stanoveny minimální poloměry pro zatáčky. Třeba na přemostění Stromovky a Císařského ostrova je stoupací pruh v protisměru, což je sice záslužné, ale nikdo nedomyslel vyústění... poloměr cca 80 cm, a to je v prostoru oblouku ještě lavička.
Povrch (a podloží) je jistě taky nějak stanoven, u nás je nejčastější asfalt nebo beton. Měl jsem teď možnost vidět povrchy v Amsterdamu a tam jsou osvědčené speciální dvakrát pálené cihly a betonové cihly (něco jako zámkovka, ale bez sražených hran), obojí je výborné, snadno se to opravuje a snese to lehkou automobilovou zátěž.
Retardéry pro retardéry. Amsterdam je plný retardérů a ty nečiní nikomu žádný problém. Výška je cca 15cm, ale délka cca 4 metry a to vše hezky spojitě bez zlomů a nebezpečných hrbů. Když někdo na komunikaci, kterou využívají hodně cyklisté (Střížkovská), která je téměř jediným spojením SV města s centrem a je přerušena dvěma stupňovitými prahy, kdy nájezd/sjezd je složen z 5cm stupňů a koruna retardéru je vyplněna dlažebními kostkami s mezerami na galusku, tak si myslím, že ten kdo to projektoval jezdí po městě asi Hummvee.
Poslední co mě pálí na Pražských cyklostezkách je svinčík a nekvalitní úklid. Praha by měla stanovit frekvenci a způsob úklidu komunikací a pěkně by zodpovědní úředníci měli kontrolovat zaplacené služby. Pokud by zjistil nekvalitu, tak by se faktura neproplatila a pokud by nechal fakturu za nekvalitně odvedenou práci proplatit, tak by ji měl zaplatit městu. V Amsterdamu se uklízí každý den, a my máme armádu nezaměstnaných, tak ať s tím něco konečně udělají.

Location

Issues nearby
Spinner Please wait…
Back to top